Igaunijas dzelzceļš atsakās apkalpot Krievijas preces; LDz saskata jaunu biznesa nišu

Šonedēļ “Latvijas dzelzceļa” meitasuzņēmums saņēma licenci darbam Igaunijas teritorijā. Igauņi pārliecināti, ka mērķis ir pārvadāt krievu preces, kuras Igaunijas dzelzceļš atteicies apkalpot, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Šoruden Somijas politiķi valsts dzelzceļa uzņēmumam uzdeva pārtraukt pārvadāt Krievijas kravas. Igaunijas kompānija “Operail” situāciju izmantoja un sāka pārņemt krievu kravas, no kurām somi bija atteikušies. Tiklīdz par to uzzināja Igaunijas mediji, politiķiem nācās rīkoties.

Valdība decembra vidū uzdeva “Operail” pārtraukt Krievijas kravu apkalpošanu. Tas skāra 50 uzņēmumus. Privātu uzņēmumu, kam būtu vajadzīgās atļaujas un pietiekama kapacitāte kravu pārņemšanai, Igaunijā nav. Taču tāda ir “Latvijas dzelzceļa” meitasuzņēmumam “LDz Cargo”, kas šonedēļ sāka pārvadājumus Igaunijā.

“Viņiem Igaunijā ir liela iespēja, es domāju, ka vienīgais iemesls, kāpēc LDz sāka strādāt Igaunijā, ir tāpēc, ka “Operail” vairs nestrādā. Es domāju, ka galvenais iemesls, kāpēc viņi ienāca Igaunijā, ir krievu bizness. Tas ir vienīgais saprātīgais iemesls,” pauž Igaunijas biznesa laikraksta “Aripaev” žurnālists Martins Johaness Teders.

“Igaunijā situācija dzelzceļa nozarē arī ir diezgan smaga, ņemot vērā to, ka jau tāpat kravu apjomi mazinājās, tagad arī politiski pieņemtie lēmumi nesadarboties ar Krieviju. Tā mums pavērās niša kaut kādā mērā,” saka Satiksmes ministrijas Transporta loģistikas un starptautiskās sadarbības koordinācijas departamenta direktors Andris Maldups.

“Dzelzceļam – “LDz Cargo” – kā pārvadātājam jāmeklē jebkura iespēja piesaistīt jaunus klientus, apkalpot jaunus tirgus. Par to, ka vajadzētu iet arī kaimiņvalstīs, runāts daudzkārt. “Es domāju, ka tas ir tikai atbalstāms priekšlikums. Tas, ka dzelzceļš nokārtojis visas atļaujas un sertifikācijas, ir ļoti labi. Mums jau ir Baltijas aviokompānija, arī dzelzceļam par tādu būtu jākļūst,” turpina Maldups.

“Latvijas dzelzceļš” rakstiskā komentārā apgalvo, ka jau pagājušā gada sākumā sāka atļauju saņemšanas procesu darbam Igaunijā. Pirmās “LDz Cargo” pārvadātās kravas kaimiņvalstī pārvadātas pēc kāda ASV uzņēmuma pasūtījuma. Par to, kāda būs rīcība ar Krievijas kravām, “Latvijas dzelzceļš” nekādu atbildi nesniedza.

Igaunijas dzelzceļš precizē, ka pirmās “LDz Cargo” pārvadātās kravas šķērsojušas Krievijas robežu.

“Latvijas dzelzceļa” komentārs: “Lai gan Baltijas valstīs šāda prakse līdz šim vēl nebija uzsākta, visam “Latvijas dzelzceļš” koncernam aktīvi domājot par tirgu diversifikāciju un jaunu biznesa apjomu piesaisti, VAS “Latvijas dzelzceļš” meitas uzņēmums SIA “LDZ Cargo” jau 2022. gada sākumā uzsāka darbu pie visu nepieciešamo atļauju saņemšanas iekšzemes pārvadājumu uzsākšanai Igaunijā.”

Šis ir bijis komplicēts un laikietilpīgs process, tomēr jau tā noslēguma fāzē sākām saņemt kravu īpašnieku interesi par iespējamo iekšzemes pārvadājumu Igaunijā nosacījumiem un citām detaļām, un pēc visu atļauju saņemšanas un līguma ar Igaunijas dzelzceļa uzturētāju par infrastruktūras izmantošanu Igaunijas teritorijā, bijām gatavi uzsākt iekšzemes kravu pārvadājumus mūsu kaimiņvalstī.

Pirmās SIA “LDZ Cargo” pārvadātās kravas Igaunijas iekšzemē tiek vestas pēc kāda ASV uzņēmuma pasūtījuma, tomēr mūsu rīcībā nav informācijas par šī uzņēmuma iepriekšējiem kravu pārvadājumiem.

“Pavasarī, pēc kara sākuma, valdība uzdeva visiem valsts uzņēmumiem pamazām pārtraukt biznesu ar Krieviju. Ar laiku bizness ar Krieviju ir drastiski samazinājies. Tagad tas vairs nav liels, un cilvēki ar to ir mierā. Arī uzņēmumi, tikai daži uzņēmumi komentēja “Operail” gadījumu, jo lielākā daļa kompāniju negrib sabiedrībai stāstīt, ka viņi joprojām sadarbojas ar Krieviju,” pauž žurnālists.

“Tās ir divas dažādas lietas, viena ir iešana Igaunijas tirgū, otra – no ētiskā viedokļa Krievijas kravu apkalpošana. Par Krievijas kravu apkalpošanu ir jāvērtē, es domāju, ka tas šobrīd tādā griezumā nav īsti vērtēts. Vismaz līdz šim mēs esam pieturējušies pie principa, ka mums šie kravu apjomi tā jau ir nokrituši līdz kritiski zemam līmenim, ka valstij ir jāiesaistās ar finansējumu infrastruktūras uzturēšanai. Katra likumīga krava mums ir svarīga, katra tonna ir svarīga. Mēs vedam visu, ko drīkst vest,” skaidroja Satiksmes ministrijas Transporta loģistikas un starptautiskās sadarbības koordinācijas departamenta direktora vietnieks Andris Maldups.

Satiksmes ministrija min, ka “Latvijas dzelzceļš” varētu pārvadāt kravas no Mažeiķiem uz Igauniju, taču igauņi apšauba, ka tas ir galvenais Latvijas uzņēmuma mērķis.

Jaunākie raksti

Lembergs: “Rail Baltic” projektam jau vajadzēja būt pabeigtam, bet tā vietā ir risks, ka to nepabeigs vispār

Pastāv risks, ka dzelzceļa projektu "Rail Baltica" varētu arī nepabeigt, norādīja partijas "Latvijai un Ventspilij" valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Rīgas lidosta pērn strādājusi ar 1,6 miljonu eiro lielu peļņu

RIX Rīgas lidosta 2023. gadu noslēgusi ar 1,6 miljonu eiro peļņu, kas ir par 1,3 miljoniem jeb 4,6 reizes vairāk nekā gadu...

Valsts prezidents aicina nodrošināt pasažieriem prognozējamu un netraucētu pasažieru vilcienu kustību

27. februārī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar satiksmes ministru Kasparu Briškenu, lai runātu par aktuālajiem ar satiksmes nozari saistītajiem...

AS prasa Siliņai skaidrot “Rail Baltica” projekta reālos apjomus, finansējumu, nodošanas termiņus un pārvaldību

“Rail Baltica” projekts (RB) ir lielākais infrastruktūras objekts visā Baltijas reģionā – tā realizācijai ir nozīmīga ietekme gan uz Latvijas tautsaimniecību, gan...

Gada sākumā pieaug apgrozījums atsevišķās ostās un kravu segmentos; vienlaikus kopējais kravu apjoms samazinājies

2024. gads Latvijas ostās sācies ar kopējo pārkrauto kravu apjoma samazinājumu, taču vērojams apgrozījuma pieaugums atsevišķos segmentos – labības, koksnes šķeldas un...

Līdzīgi raksti

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here